5/6/2002

Budeme voliť so štipcami na nose?
Francúzi minulý víkend volili so zapchatými nosmi kandidáta, ktorý má na rováši niekoľko ekonomických káuz. Dôvod bol jediný - alternatíva mať v prezidentskom paláci extrémistu typu Le Pen je podstatne horšia.
Ako budeme o pár mesiacov voliť my, na Slovensku? Zvolíme si si lacné heslá nových spasiteľov? Budeme voliť strany, ktoré by sa nedostali cez 5% prah ani keby zdvojnásobili svoje volebné preferencie? Vrátime sa k otcovi-zakladateľovi republiky? Alebo si zapcháme nosy a budeme voliť strany, ktoré síce v mnohých oblastiach zúfalo zlyhali, ale posunuli Slovensko tým správnym smerom, na prah EU a NATO?
Súdiac podľa neobyčajného rozptylu názorov napr. v mojej famílii, o výsledku volieb zdaleka nie je rozhodnuté. Presuny politikov medzi stranami, vznik nových strán, všetko to pripomína manévre ktorých hlavným výsledkom je zahmlenosť a nečitaľnosť politického spektra.

Chcelo by to nejako sprehľadniť. Navrhujem 2 veličiny: index komunistického znečistenia a index politickej stability
Index komunistickej kontaminácie je definovaný ako počet bývalých členov komunistickej strany na kandidátnej listine, podelený celkovým počtom kandidátov tej-ktorej politickej strany. Vyjadruje vlastne hustotu komunistov na kandidátke jednotlivých strán.
Pomôže v rozhodovaní tým, ktorým je jasné, že nebude z vlka baranina... Pomôže tiež odkryť skutočný postkomunistický charakter strán typu HZDS, SMERu, ANO atd.
Index politickej stability je definovaný ako počet zmien straníckeho trička kandidátov tej-ktorej strany (tiež podelený počtom kandidátov). Tento index poslúži na to, aby presvedčení liberáli volili skutočných a nie sezónnych liberálov, aby presvedčení socdemáci volili socdemákov, jednoducho, poslúži na rozlíšenie politikov s vyhranenou ideológiou od ľudí používajúcich politiku na ukájanie vlastných mocenských či majetkových chútiek.
Žiaľ, nemám zdroje na spočítanie týchto 2 veličín pre každú kandidujúcu stranu. Som však presvedčený o tom, že zverejnenie týchto indexov by prispelo k tomu, aby sa voliči rozhodli podľa svojho skutočného politického presvedčenia, nie podľa politickej propagandy. Aj keby to malo znamenať, že budeme voliť so štipcami na nosoch...