4/25/2002

Ženy v politike
Podla prieskumu verejnej mienky 70% opýtaných sa domnieva, že ženy majú nedostatočné zastúpenie v slovenskej politike, a 56% je za zákon, ktorý by stanovoval zastúpenie žien v politických funkciách.
Výsledky veľmi zarážajúce, svedčiace o zle položenej otázke, bezmyšlienkovitých odpovediach alebo jednoducho všeobecnej tuposti vybratej vzorky respondentov.
V demokracii, kde každý člen spoločnosti môže slobodne kandidovať, zastúpenie jednotlivých demografických skupín v politike odráža volebné výsledky volieb a zloženie kandidátnych listín. Žiadna politická strana na Slovensku nemá vnútorné pravidlá, ktoré by diskrimovali ženy (alebo dôchodcov, alebo modrookých, alebo vysokých, alebo...) pri výbere na kandidátne listiny. A voľby sú demokratické.
Preto zastúpenie žien v slovenskej politike je primerané, odrážajúce ich životné priority a úroveň ich záujmu o veci verejné. Akákoľvek zákonná regulácia zastúpenia žien by bola nielen vysoko nedemokratická, ale tiež veľmi podobná rasovým zákonom Tretej ríše a ďalším vyhláškam, ktoré bezdôvodne preferujú jednu skupinu obyvateľstva (na základe farby pleti, národnosti, veku, sexuálnej orientacie).
Bezdôvodné preferovanie istej demografickej skupiny znamená vždy bezdôvodné potláčanie práv iných demografických skupín. V prípade volania po zákone usmerňujúcom zastúpenie žien v politike by išlo o preferovanie maličkej skupiny superambicióznych političiek, ktoré nemajú kvôli nízkej úrovni ich politických zručností a schopností šancu uspieť vo voľnej sútaži v ich politických stranách a v demokratických voľbách. Na presadenie sa potrebujú preto volebné barličky diskriminačných zákonov, skrývajúc sa pritom za populistické frázy o nízkom zastúpení žien v politike.
Dúfam, že im na takú priehľadnú stratégiu nenaletíme.